Co robić, kiedy pojawiają się myśli samobójcze?

Co robić, kiedy pojawiają się myśli samobójcze?

Myśli samobójcze to jeden z problemów, którego z całą pewnością nie należy bagatelizować. Może on dotknąć tak naprawdę każdego, bez względu na płeć czy wiek. Istnieją jednak pewne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia myśli o charakterze suicydalnym. Dobrze byłoby je poznać. Przede wszystkim jednak, warto mieć świadomość tego, w jaki sposób postępować, gdy myśli samobójcze się pojawią.

Jakie mogą być przyczyny myśli samobójczych?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego myśli samobójcze w ogóle się pojawiają. Niestety, na próżno poszukiwać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje bowiem wiele czynników zwiększających ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim, mogą one występować u osób, które:

  • mają problemy osobiste,
  • zmagają się z poważnymi trudnościami w środowisku zawodowym,
  • są ofiarami przemocy,
  • mają poważne problemy zdrowotne,
  • cierpią na depresje i inne choroby psychiczne.

Myśli samobójcze mogą mieć naprawdę różne nasilenie. Zawsze stanowią jednak objaw alarmujący i świadczą o tym, że bezwzględnie powinno się poszukiwać pomocy. Szczególnie niebezpieczne są tendencje suicydalne, które mogą na przykład przybierać formę gromadzenia przedmiotów, przy pomocy których można zrobić sobie krzywdę.

Jak postępować w przypadku myśli o charakterze suicydalnym?

Jak już zaznaczono wyżej, w przypadku myśli o charakterze suicydalnym, pomoc jest bezwzględnie konieczna. W pierwszej kolejności należałoby udać się więc do gabinetu psychiatrycznego. Niemniej jednak, jeżeli wspomniane myśli są bardzo mocno nasilone, należy poszukiwać pomocy na izbie przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Trzeba zdawać sobie także sprawę z tego, że pomocy psychiatrycznej można poszukiwać zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Osoby poszukujące pomocy w ramach NFZ muszą wyposażyć się w skierowanie, na przykład od lekarza pierwszego kontaktu. W trakcie pierwszej wizyty postawiona zostanie diagnoza, a lekarz zaleci pacjentowi odpowiednie postępowanie. Będzie ono miało na celu przede wszystkim wyeliminowanie myśli samobójczych.

Bardzo istotną rolę odgrywa równoległa psychoterapia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby była prowadzona w odpowiednim nurcie. Sporo specjalistów zaleca psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. Ważne jest także wsparcie osób najbliższych. Dobrze byłoby mieć w swoim kręgu przynajmniej jedną osobę, na którą będzie można liczyć w absolutnie każdej sytuacji. Należy liczyć się także z tym, że myśli samobójcze mają tendencję do nawracania, zwłaszcza w trudnych momentach życiowych.