Czy sadzenie roślin w zimie jest rozsądne?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rośliny można sadzić również zimą. To nie jest żart! Jeśli zima jest łagodna, a ziemia nie przemarzła, to warto niektóre prace wykonać właśnie w tym okresie. Świetnym momentem na przesadzanie będzie przełom stycznia i lutego. Nie zawsze jest na co czekać.

Czy maliny i poziomki wytrzymają przymrozki?

Warto jednak pamiętać o tym, że najlepiej zająć się roślinami mrozoodpornymi. Nie wszystkie sadzonki uda się nam również kupić w zimie, dlatego skupmy się na tym, co jest dostępne i nie oczekujmy cudów. Dobrym pomysłem jest posadzenie nowych sadzonek malin i poziomek, które świetnie radzą sobie z mrozem. Po wkopaniu w ziemię warto przysypać powierzchnię drobną korą, która utrzyma odpowiednią wilgotność. Mimo niskiej temperatury podlejmy nasze sadzonki, to bardzo ważne.

Jakie korzyści wynikają z zimowego sadzenia?

Rośliny posadzone w okresie zimowym znacznie szybciej zaaklimatyzują się w nowym miejscu niż rośliny posadzone w nim w okresie tradycyjnego sadzenia. Będą one miały zdecydowanie lepszy start i jeśli wiosna przyjdzie wcześniej, nowe pędy i liście wyrosną bardzo szybko. Roślina posadzona w takim okresie będzie miała więcej czasu na ukorzenienie się, a jej system odpornościowy w odpowiedni sposób poradzi sobie z ewentualnymi przymrozkami.