Psychoonkologia jest dziedziną psychologiczną, która zajmuje się pomocą i wsparciem psychologicznym pacjentów onkologicznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to stosunkowo nowa interdyscyplinarna dziedzina medycyny, która w Polsce zadomowiła się dopiero w 1992 roku.
W roku 2020 zgody to właśnie choroby nowotworowe były drugą najczęstszą przyczyną zgonów. To właśnie dlatego głównym celem jest zapewnienie pomocy terapeutycznej i utrzymanie maksymalnego komfortu psychicznego nie tylko u pacjentów zmagających się z rakiem, ale również najbliższych im osób.
Wśród głównych obszarów psychoonkologii wyróżnia się:
- Profilaktyka polegająca na uświadamianiu społeczeństwa z ryzyka jakie niosą ze sobą choroby nowotworowe.
- Pomoc psychologiczna pacjentom onkologicznym.
- Edukacja personelu medycznego na temat tego, jak ważne jest odpowiednie podejście i rozmowa z pacjentami onkologicznymi.
Pacjenci walczący z rakiem potrzebują wsparcia w zasadzie na każdym etapie choroby. W rzeczywistości już sama diagnoza niejednokrotnie okazuje się gigantycznym obciążeniem psychicznym. Jak zwykle wygląda reakcja pacjentów na wiadomość o chorobie nowotworowej? Niezwykle często objawia się niechęci do leczenia lub podjęcia współpracy ze specjalistami, chwiejne stany emocjonalne, stany depresyjne.
Osoba niosącą pomoc pacjentom jest psychoonkolog, który powinien uświadamiać pacjentów, jak ważne w tym procesie jest nastawienie psychiczne i właściwe podejście do tematu choroby. Konsultacje psychoonkologiczne mogą odbywać się w grupach lub indywidualnie.