Domowy lukier? To banalnie proste

Domowy lukier? To banalnie proste

Naturalny, domowy lukier jest niezbędny do udekorowania domowych ciasteczek, tortu czy ciasta. To coś więcej niż dekoracja – jest to swego rodzaju „klej”, który trzyma np. tort w spójnej całości, nadając jednocześnie zupełnie niepowtarzalnego wyglądu. Jest to również świetny sposób na zaprezentowanie swoich ciast czy smaków. Dodatkowo, domowy lukier jest o wiele tańszy niż ten zakupiony w sklepie. Aby rozpocząć tworzenie własnego lukru, wystarczy wykonać zaledwie kilka prostych kroków.

Stwórz suchą mieszankę

Zacznij od stworzenia podstawowej suchej mieszanki. Połącz 2 filiżanki cukru pudru z 2 filiżankami wody lub soku z cytryny (będziesz również potrzebować 1 łyżkę syropu kukurydzianego i 2 łyżki ekstraktu waniliowego). Podczas tworzenia suchych składników pamiętaj, że cukier puder jest drobniejszy od klasycznego – nadaje się do formowania skomplikowanych wzorów. Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie suchej mieszanki z klasycznym cukrem, będziesz musiał przecedzić lukier przez sito, aby uzyskać pożądaną teksturę. Aby stworzyć suchą mieszankę, połącz wszystkie składniki w dużej misce. Odmierz pozostałe składniki do osobnej miski.

Kiedy robisz lukier, potrzebujesz płynu, aby stworzyć mieszankę. Płyn w poniższym przepisie działa dobrze zarówno z suchymi składnikami, jak i cukrem pudrem. Dla suchych składników, użyj wody, mleka lub soku z cytryny. Nasz przepis na lukier wykorzystuje mleko, nadając jednocześnie lekką słodycz. Jeśli używasz soku owocowego, pamiętaj, aby odstawić go na 30 minut przed dodaniem do suchych składników – tym sposobem uspokoisz jego kwasowość. W rondlu zagotuj mleko, aż będzie gorące. Przelej mleko do dużej miski i wsyp suche składniki.

Elektryczna trzepaczka – szybko i pysznie

Użyj elektrycznej trzepaczki, aby szybko i dokładnie ubić wszystkie składniki razem. Upewnij się, że będzie to trwało aż do uzyskania gładkiej masy. Po dodaniu płynu masa będzie bardzo gęsta. W przeciwieństwie do ciasta, które musi być ubijane przez dłuższy czas, lukier powinien być ubijany tylko przez kilka minut. Formuje się on szybko – nie może stać się twardym i suchym. Ubijaki elektrycznej trzepaczki powinny być znajdować się w około 3/4 masy – w przeciwnym razie nie będzie się dobrze ubijać.

Pokoloruj barwnikiem spożywczym

Aby zabarwić swój lukier, dodaj 1 łyżkę stołową wybranego barwnika do suchej mieszanki – przed rozpoczęciem koniecznie zapoznaj się jednak z uwagami producenta zawartymi na opakowaniu. Wariacje kolorów są bardzo zróżnicowane – niebieski, zielony, fioletowy i żółty.

Dodaj cukier dekoracyjny i dodatki

Po dodaniu barwnika i cukru, dodaj 1/4 szklanki białego lub brązowego cukru. Kontynuuj ubijanie lukru na wysokich obrotach przez kolejne 30 sekund, aż cukier się rozpuści, a następnie dodaj 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego.

Wykończ lukier poprzez schłodzenie go i nałożenie większej ilości lukru

Gdy lukier zacznie wyglądać na suchy, dodaj więcej mleka lub wody w razie potrzeby. Kontynuuj ubijanie, aż stanie się gładki i puszysty. Gdy lukier jest już gotowy, odstaw go na bok w misce. Przykryj miskę folią i umieść ją w lodówce na około 30 minut. Pozwoli to na schłodzenie lukru, co ułatwi jego nakładanie na ciasto.

Przy odrobinie wprawy, w krótkim czasie stworzysz swój własny, domowy lukier. Kiedy już to opanujesz, zrozumiesz, że robienie własnego lukru jest łatwiejsze niż myślałaś. Przy odrobinie praktyki, będziesz w stanie tworzyć własne domowe lukry na torty i ciasta w krótkim czasie. Kiedy już się opanujesz tę technikę, zdasz sobie sprawę, że robienie własnego domowego lukru jest łatwiejsze niż myślałeś. Przy odrobinie praktyki, będziesz tworzyć własne domowe lukry na torty weselne w krótkim czasie. Kiedy już się opanujesz, zdasz sobie sprawę, że robienie własnej domowej mąki jest łatwiejsze niż myślałeś. Przy odrobinie praktyki, będziesz w stanie tworzyć swój własny domowy lukier w krótkim czasie.