Jak pozbyć się z domu wilgoci?

Jeśli mieszkamy w starym budownictwie, a nasze lokum mieści się na niskim parterze, to może się okazać, że w ścianach zbiera się trudna do usunięcia wilgoć, która znacznie obniża komfort życia. W rogach pokoi i w łazienkach zbiera się wtedy toksyczna, czarna pleśń, której regularne usuwanie wcale nie niweluje problemu, a jedynie go maskuje.

Czy wietrzenie domu wystarczy aby pozbyć się wilgoci?

Podstawowym sposobem na pozbycie się wilgoci z powietrza jest wietrzenie. Nie może to być jednak uchylanie okien i trzymanie ich otwartych przez kilka godzin. To raczej niemożliwe w zimie lub podczas upalnego lata, kiedy najlepiej jest zamknąć się w czterech ścianach i zasłonić żaluzje. Dobre wietrzenie jest wtedy, kiedy otwieramy kilka okien na oścież na około dziesięć minut. W zimie warto to robić dwa razy dziennie. Latem, jeśli mamy moskitiery, otwierajmy okna późnym wieczorem i wczesnym rankiem. Jeśli nie mamy siatek – najlepiej jest wywietrzyć dom między godziną piąta i szóstą rano.

Czy chlor skutczenie niszczy pleśń?

Jeśli doprowadziliśmy do tego, że nasze ściany pokryły się czarną pleśnią i nic nie jest w stanie jej zmyć, zastosujmy chlor. Niestety w takiej sytuacji musimy mieć przez jakiś czas stale otwarte okna, tak więc warto przemyśleć ewakuowanie się z domu przynajmniej na dobę lub dwie.