Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań?

Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań?

Chociaż bardzo często o tym zapominamy, to na ceny nieruchomości oprócz sytuacji na rynku czy oczywiście lokalizacji wpływa również szereg innych czynników. Niekiedy zdarza się, że mieszkania w tym samym budynku mają zupełnie różne ceny. Co ciekawe, nie jest to jedynie kwestia metrażu czy rozkładu pomieszczeń. Aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyceny, jest o wiele więcej. Znajomość podstawowych czynników, które wpływają na cenę mieszkań, pozwoli określić czy dana oferta jest atrakcyjna.

Co wpływa na cenę mieszkań?

Ceny nieruchomości to temat, który zawsze cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Wbrew pozorom ciekawość dotyka nie tylko osoby, które w najbliższym czasie planują zakup mieszkania, ale też inwestorów czy osoby związane zawodowo z rynkiem nieruchomości.

Jednym z podstawowych czynników, który decyduje o ostatecznej cenie za metr kwadratowy, jest oczywiście lokalizacja. Lokalizacja idzie jednak w parze z najbliższym otoczeniem. Równie ważne jest położenie w konkretnej dzielnicy, a także odległość do centrum i innych kluczowych obiektów. W wycenie brane jest również skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta, prestiż konkretnego adresu, ogólna koncepcja architektoniczna danej inwestycji i użyte materiały, a także zagospodarowanie powierzchni wokół osiedla oraz części wspólnej.

Udogodnienia, których poszukują potencjalni mieszkańcy, jak np. bliskość do punktów usługowych i handlowych również wpływa na ostateczną cenę nieruchomości. Szeroką ofertę funkcjonalnych i nowoczesnych apartamentów posiada w swojej ofercie firma deweloperska. Mimo że inwestycje realizowane są w różnych dzielnicach Warszawy, to łączy je jedno – wszystkie posiadają nowoczesną architekturę, cieszące oko tereny zielone oraz reprezentacyjne i przestronne lobby, tarasy lub balkony.

Cena mieszkań – piętro ma znaczenie

Ceny nieruchomości, w dużej mierze zależą również od usytuowania danego lokalu mieszkalnego. W większości (choć nie zawsze) cena ustalana jest według zasady: im wyższe piętro, tym ceny są wyższe. I odwrotnie.

Dodatkowo na cenę wpływają:

  • mieszkania z balkonem, tarasem lub loggią są droższe,
  • strona, na którą wychodzą okna, a co za tym idzie nasłonecznienie mieszkania,
  • metraż mieszkania, ilość i rozkład pomieszczeń,
  • ceny nieruchomości są wyższe w miastach rozwijających się.