Każdy dom jednorodzinny musi być podłączony do sieci kanalizacji, a jeśli nie ma takiej możliwości, to konieczne jest posiadanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Wyboru należy dokonać już na etapie adaptacji projektu budowlanego, szczególnie że nie każda działka nadaje się do montażu dowolnego zbiornika na nieczystości. Warto zasięgnąć porady u architekta, który pomoże wybrać najlepszy typ szamba dla domu jednorodzinnego.
Szambo betonowe
Zbiorniki betonowe cieszą się popularnością wśród osób, które nie wiedzą jakie szambo wybrać. Zbiorniki są sprzedawane w formie prefabrykowanej, która jest gotowa do umieszczenia w gruncie. Wystarczy koparka i jeden dzień pracy, by możliwe było osadzenie szamba w gruncie. Ściany zbiornika są odpowiednio izolowane, dzięki czemu zapewniają szczelność. Wierzch szamba jest przykryty płytą żelbetonową i spoczywa w gruncie – taki zbiornik nie wymaga wiele wolnego miejsca, można zagospodarować przestrzeń, która znajduje się nad zbiornikiem, np. tworząc na niej rabaty czy nawet podjazd, po którym będą poruszały się pojazdy. Mimo iż taki zbiornik jest stosunkowo drogi, to zapewnia wytrzymałość i wyróżnia się sporą pojemnością (standardowe zbiorniki przyjmują ok. 8 m3 nieczystości, jednak można kupić również większe szamba).
Szambo z tworzywa sztucznego
Alternatywą dla ciężkich i masywnych zbiorników betonowych są szamba wykonane z tworzywa sztucznego (PEHD). Wbrew pozorom takie konstrukcje są solidne i odporne na działanie czynników zewnętrznych, jednocześnie ich transport i montaż jest prostszy (nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu). Zbiorniki takie wkopuje się w ziemię, jednak jeśli mają być one zlokalizowane na przestrzeni, po której np. poruszają się pojazdy, to należy zakupić pojemnik o wzmocnionych ścianach. Niestety, minusem szamba z tworzywa sztucznego jest stosunkowo wysoka cena, szczególnie jeśli chcemy zakupić zbiorniki wzmocnione. Szczegółowe informacje na temat szab znajdziesz na stronie internetowej biofos.pl.
Które szambo wybrać?
To, jakie szambo wybrać, jest kwestią indywidualną. Inwestorzy, którym zależy na kosztach montażu i eksploatacji zbiornika powinni wybrać tradycyjne, betonowe szamba. Mogą one kosztować nawet o kilka tysięcy złotych mniej niż zbiorniki z tworzywa. Należy jednak podkreślić, że w przyszłości trudno będzie taki zbiornik usunąć – po przyłączeniu kanalizacji zbiorniki z tworzywa sztucznego można łatwo wykopać z ziemi i całkowicie je usunąć lub zmienić jego położenie i wykorzystać do przechowywania deszczówki. Warto brać pod uwagę te czynniki, planując zakup zbiornika na nieczystości.