Ból ucha jest niezwykle nieprzyjemną dolegliwością, z którą prawdopodobnie każdy miał do czynienia. Objaw ten zwykle związany jest z trwającym w uchu procesem zapalnym. Mimo że najczęściej przytrafia się w dzieciństwie, to niekiedy może wystąpić niezależnie od wiek. Co oznacza stan zapalny ucha? Jakie są objawy? Szczegóły w artykule.
Rozważania dotyczące zapalenia ucha warto rozpocząć od tego, że narząd słuchu składa się z trzech podstawowych elementów:
- ucha zewnętrznego, obejmującego małżowinę uszną i przewód słuchowy zewnętrzny
- ucha środkowego, które składa się z jamy bębenkowej wypełnionej powietrzem, w której znajdują się 3 kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko.
- ucha wewnętrznego, którego podstawowym elementem jest błędnik, składający się z: ślimaka, trzech kanałów półkolistych oraz przewodu słuchowego wewnętrznego.
Stan zapalny ucha może dotyczyć każdego z tych elementów. Schorzenie to jest bardzo często obserwowane i może dotyczyć osób w każdym wieku. Czynnikami sprzyjającymi rozwijaniu się stanów zapalnych są: uszkodzenie nabłonka, nadmierna wilgotność, a także zmiana pH w przewodzie słuchowym. Więcej informacji na temat stanów zapalnych ucha znajdziesz m.in. na stronie geers.pl.
Jakie są objawy zapalenia ucha?
- ból ucha,
- problemy ze słyszeniem;
- uczucie rozpierania w uchu;
- zatkane ucho,
- gorączka,
- pogorszenia samopoczucia,
- świąd ucha,
- zaczerwienienie;
- wyciek ropny lub surowiczy z ucha.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Stan zapalny w przypadku zapalenia ucha zewnętrznego związany jest zwykle z zewnętrznym przewodem słuchowym. Jedną z głównych przyczyn może być zaburzona praca gruczołów łojowych. Ryzyko wystąpienia tego typu zapalenia dotyczy szczególnie diabetyków, alergików, a także osoby, które często korzystają z basenu.
Jednym z podstawowych elementów jest oczyszczanie przewodu słuchowego, a także stosowanie antybiotyków.
Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego niekiedy nazywane jest chorobą wieku dziecięcego. Wyróżnia się kilka typów tego zapalenia: wysiękowe zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenie ucha środkowego oraz ostre zapalenie ucha środkowego.
W diagnostyce zapalenia ucha środkowego konieczne jest wykonanie następujących badań:
- badanie ortoskopowe (ocena stanu błony bębenkowej),
- badanie bakteriologiczne wydzieliny,
- audiogram,
- tomografia komputerowa.
Leczenie zapalenia ucha środkowego polega na stosowaniu antybiotyków.
Zapalenie ucha wewnętrznego
Zapalenie ucha wewnętrznego nazywane jest też zapaleniem błędnika. Może powstać w wyniku długotrwałego zapalenia ucha środkowego.
Diagnostyka zapalenia ucha wewnętrznego wygląda następująco:
- podstawowe badania laryngologiczne,
- badania neurologiczne,
- rezonans magnetyczny.
Leczenie zapalenia ucha wewnętrznego wymaga hospitalizacji.